Subregion PółnocnyWakacyjne Ekoczytanki w Nieradzie

Wakacyjne Ekoczytanki w Nieradzie

Wakacyjne Ekoczytanki w Nieradzie

Wakacje to czas zabawy i wypoczynku, co nie oznacza, że nie można w tej zabawie przemycić trochę wiedzy. Dbanie o środowisko nie ma wakacji, dlatego, każdy czas jest dobry na działania edukacyjne w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit”

Nie od dziś wiadomo, że czytanie książek naszym dzieciom jest bardzo ważne. Czytanie poprawia pamięć, rozwija wyobraźnię i rozbudza ciekawość świata. Z tą myslą Ekodoradczyni Subregionalna Dominika Bukalak-Gaik odwiedziła Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Nieradzie, gdzie trwał wakacyjny dyżur przedszkolaków.

Wybór książki na tę okazję nie był przypadkowy. Ekodoradczyni wybrała opowiadanie, którego główną bohaterkę zna i lubi każde dziecko. Ponadto bajka miała bardzo ważny ekologiczny przekaz. Wybór okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci z dużym zaciekawieniem wysłuchały opowiadania i z dużym zaangażowaniem, bezbłędnie odpowiadały na przygotowane do tekstu pytania. Ekodoradczyni przekazała bajkę „Kocia Kocia. Co z tymi śmieciami?” autorstwa Anity Głowińskiej do przedszkolnej biblioteczki tak aby dzieci mogły w każdej chwili do niej wrócić i przypomnieć sobie jak ważne jest odpowiednie gospodarowanie odpadami.

Każda forma edukacji ekologicznej jest ważna, a jej dostosowanie do wieku odbiorcy jest kluczowe w kształtowaniu postaw proekologicznych. Podnoszenie świadomości ekologicznej wśród różnych grup wiekowych jest jednym z głównych działań podejmowanych w ramach naszego projektu.